Badania krwi koronawirus Covid-19 w Eskulapie w Mosinie, ul. Wawrzyniaka 13.

Badania z krwi na: przeciwciała anty SARS – CoV-2-IgG i przeciwciała anty SARD – CoV-2-IgM

Charakterystyka badania:

  • Przeciwciała neutralizujące wirusa anty-SARS-CoV-2-Ig M mogą zostać wykryte między 7-10 dniem od wystąpienia objawów choroby. Są to przeciwciała „wstępnej fazy” infekcji, ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu.
  • Przeciwciała anty -SARS-CoV-2- Ig G mogą zostać wykryte między 11-14 dniem od wystąpienia objawów choroby. Są to przeciwciała „późnej fazy” infekcji, ich obecność świadczy o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2

Teraz trochę przystępniej 🙂

  1. Jeżeli wykryjemy przeciwciała (anty-SARS…) Ig M w Twojej krwi to może oznaczać, że:
  2. możesz być w trakcie infekcji ale nie koniecznie SARS-CoV-2, może to być kuzyn korono-wirus HKU1, NL63, OC43 lub 229E

To badanie bez sprawdzenia poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV-2-Ig G, mówi nam tylko o infekcji „grypowej” we wczesnej fazie.

Jeżeli wykryjemy przeciwciała (anty-SARS…) Ig G w Twojej krwi to może to oznaczać, że:

  1. Miałeś kontakt z wirusem SARS-CoV-2
  2. Przebyłeś SARS-CoV-2
  3. Jesteś w trakcie SARS-CoV-2

Jeżeli nie wykryjemy przeciwciał Ig-M w Twojej krwi to może to oznaczać, że:

  1. Jesteś zdrowy
  2. Trafiłeś w „okno serologiczne” , w którym nie mogą zostać wykryte przeciwciała. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 7-10 dniem od pierwszych objawów chorobowych.

Jednak w połączeniu z dodatnim badaniem przeciwciał Ig-G, może oznaczać, że korona-wirusa masz już za sobą 🙂
Ta informacja, mówi nam, że organizm wytworzył przeciwciała anty -SARS-CoV-2- Ig G, które teoretycznie powinny nas ochronić przed kolejnym zarażeniem, a na pewno przed ciężkim przebiegiem choroby.

Jeżeli nie wykryjemy przeciwciał Ig-G w Twojej krwi to może to oznaczać, że:

  1. Jesteś zdrowy
  2. Nie miałeś kontaktu z osobą zarażoną
  3. Trafiłeś w „okno serologiczne” , w którym nie mogą zostać wykryte przeciwciała. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 11-14 dniem od pierwszych objawów chorobowych.

Za dobre informacje można przyjąć gdy:
Ig-M – ujemne
IG-G – ujemne
Lub
-Ig-M – ujemne
-Ig-G – dodatnie
Za informacje wymagające powtórzenia badania lub rozszerzenia go o test genetyczny należy przyjąć gdy:
IG-M – dodatnie
IG-G – dodatnie, taki wynik może być podstawą do bezpłatnego testu genetycznego (możliwe,że na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego)
Ps. W określonych sytuacjach medycznych istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego ( u 3-4% osób szczepionych na grypę, 2,5% pacjentów z chorobą autoimmunologiczną)

W związku z możliwością trafienia na pacjenta, który jest w trakcie choroby lub jest „cichym nosicielem” nie możemy „mieszać” pacjentów labolatiryjnwch (zwykle badania krwi) z pacjentami, którzy chcą wykonać testy na obecność przeciwciał. I chodzi to o nasze jak i Państwa bezpieczeństwo.
95% pacjentów, wykona ten test z czystej ciekawości, jednak 5% będzie miało uzasadnione podejrzenia, z którymi nie koniecznie się podzieli 🙁
Pośredni kontakt z takim pacjentem (przez naszych pracowników) w najlepszym razie naraziłby Państwa na przymusową kwarantannę.

Po kilku tygodniach konsultacji i przygotowań, wypracowaliśmy bezpieczną procedurę chroniącą:
Pacjenta od pacjenta
Pracownika od pacjenta
Pacjenta od pracownika

  1. Testy będą wykonywane tylko w soboty: 1 i 3 od 10:00 do 13:00, pozostałe od 8:00 – 11:00
  2. Podczas przygotowań do pobrania i w trakcie, będzie obecny tylko jeden pracownik (pielęgniarka)
  3. Wszelkie formalności związane z badaniem muszą być dokonane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00 (zlecenie na badanie, płatność)
  4. Pacjent zostaje umówiony na konkretną godzinę (30 min na jednego pacjenta) Na pobranie przynosi zlecenie wypisane w tygodniu i paragon potwierdzający uiszczenie opłaty.
  5. Każdy pacjent zobowiązany jest pozostawić okrycie wierzchnie (bluza, kurtka itp) w samochodzie. Do budynku zostanie wpuszczony w krótkim rękawku. Po wejściu zostanie ubrany w jednorazowe: czepek, nową maseczka, fartuch z otworami pobraniowymi, nowe rękawiczki, ochraniacze na obuwie.
  6. Pielęgniarka do każdego pacjenta ubiera jednorazowy czepek, fartuch, rękawiczki (dwukrotnie) i maseczkę że śliniakiem zabezpieczającą zawór maski z respiratorem.

Tylko taka drakońska procedura może uchronić nas przed nieplanowaną kwarantanną lub przypadkowym zarażeniem.
Zwłaszcza, że wzmożoną ilość testów przewidujemy w okresie jesienno – zimowym, gdzie liczba zachorowań przypominających objawy SARS-CoV-2 znacząco wzrośnie.

Całkowity koszt dwóch testów Ig-M i Ig-G wynosi 380zł.


Ta strona była oglądana 3 082 razy